Естер Дайсон поділяє 3 критерії для вибору стартапу, в який слід інвестувати

Інтерв’ю Кейт Василенко, генерального директора 42DM та модератора бізнес-секції LvivITArena

Естер Дайсон – американська журналістка, швейцарського походження, автор, бізнес-леді, інвестор, коментатор та меценат. Вона є провідним інвестором-ангелом, зосередженим на проривній ефективності в галузі охорони здоров’я, прозорості уряду, цифрових технологій, біотехнологій та космосу. Вона є засновником HICCup.co (Координаційна рада ініціативи у галузі охорони здоров’я), інвестором та членом правління багатьох технологічних компаній. Її основним напрямком є комерційне дослідження космосу, охорона здоров’я та стартапи ІТ.

Кейт: Естер, ти маєш дуже практичний досвід роботи з українськими ІТ-компаніями. На вашу думку, які сильні та слабкі сторони українського високотехнологічного бізнесу?

Естер: Я інвестор у ProofPilot, EPAM, я є членом правління Luxoft. Всі вони мають вихідців з України. Починаючи з 1993 року, я був в Україні кілька разів, тому маю більше розуміння, ніж звичайна людина.

Якщо ви запитаєте когось нового, вони сказали б, що в українців, мабуть, є розумні математики, технічні люди та вчені, але майже у всіх людей з колишнього Радянського Союзу бракує управлінських навичок. Навіть у Чехії чи Німеччині ви знайдете людей, чий дядько володів книгарнею, чий батько відкрив бізнес або був купцем. Однак за комуністичного режиму люди не мали такого досвіду, тому їм важко розуміти прибуток та ризик, що є надзвичайно важливим для вас як менеджера. Цікаво, що в США ми можемо спостерігати таку ж ситуацію в космічній галузі, де більшість людей є інженерами, а менеджерів недостатньо.

Кейт: А окрім управлінських навичок, що потрібно вдосконалювати в українських ІТ-компаніях, щоб стати успішнішими на світовій арені?

Естер: Вам потрібно відкрити прозорий ринок. Тому що коли ви отримуєте бізнес, знаючи когось або через кузена, тоді найкращі компанії не виграють на ринку. У цьому випадку виграйте компанії з «найкращими відносинами» та «схемою оплати». Це погано. Навіть не тому, що корумповані люди отримують гроші, а тому, що хороші продукти та ефективні компанії не виграють на ринку. Це дуже погано для розвитку сильних компаній та потужних продуктів.

Ви не можете підкупити споживача за відвідування вашого веб-сайту.

Споживчі ринки набагато прозоріші, ніж ринки, що включають великі контракти та “відносини”. Уряду важливо не інвестувати в стартапи, а прозоро купувати у стартапів. Уряд повинен бути хорошим клієнтом і вимагати від інших великих підприємств бути хорошими клієнтами.

Кейт: Коли ви плануєте інвестувати в компанію, які ваші основні критерії для прийняття рішення?

Естер: Насправді, у мене не так багато грошей, тому я не шукаю найкращих інвестицій з найбільшою віддачею грошей; Я шукаю проекти, які мені подобаються.

Перше, що стосується місії компанії, і це дійсно важливо для мене. Це може бути щось про збереження здоров’я людей або космічних кораблів, що використовуються багаторазово. Мені потрібно сподобатися, що вони намагаються зробити. Їм не потрібно робити саме те, що вони говорять, але місія – це те, про що я справді дбаю.

По-друге. Якщо це роблять вже 2-3 компанії, чому я повинен інвестувати в четверту? Це має сенс? Хіба це не зайве? Це корисно?

Третій – менеджер і команда. Вони здібні люди? Чи здатна команда зробити щось чи просто одна людина з ідеєю? Чи вірю я в цю команду?

Кейт: Багато українських компаній намагаються запустити свої послуги для ринку США. Що ви їм радите?

Естер: Якщо я вас не знаю, моя порада: «Не їдьте до США!» Я маю на увазі відсутність додаткової інформації, як правило, дуже погана ідея. Уявіть, ви заходите, ви іноземець, і не говорите на мові. Це важко. Деякі люди все-таки досягають успіху, і, можливо, моя порада неправильна. Зовні це виглядає таким величезним ринком, а зсередини схоже на стільки конкурентів.

Якщо у вас є дивовижна технологія без культурного змісту, наприклад, якийсь інструмент кібербезпеки, то це має більше сенсу. Однак, якщо за цим стоїть українець, слов’янин чи росіянин, вони, ймовірно, не будуть вам довіряти. Отже, це справді складно. Технологіям легше подорожувати, ніж культурним речам, це точно.

Кейт: Які основні ідеї інвестування в проекти колишнього СРСР? У чому різниця між ринками?

Естер: Все, що я сприймав як належне в США, не повинно було бути таким істинним поза ними. Це було моє особисте розуміння. Щодо інвестування, я виявив, що американський продавець – це продавець у квадраті, як і російський інженер, це інженер у квадраті. Вони обидва є кінцевими точками спектра.

________________________________________________________________

Lviv IT Arena 2016 – найбільша міжнародна ІТ-конференція України. Традиційно конференція проходить 30 вересня – 2 жовтня на знаковому стадіоні «Арена Львів». На Львівській ІТ-Арені ми знаємо, що Ви шукаєте, завдяки чудовій конференції. Два напрямки щодо інновацій та актуальних питань задовольнять вашу спрагу в темах, пов’язаних з технологіями. Тим часом потоки розвитку бізнесу та продуктів дадуть вам нові уявлення про ринок ІТ у Східній Європі та за її межами. Конференція – це місце для зустрічей з усіма різними людьми – керівниками, розробниками, дизайнерами, менеджерами проектів, бізнес-аналітиками та підприємцями.

42DM – це агентство з цифрового маркетингу з повним спектром послуг для технічних компаній та стартапів. Ми використовуємо найсучасніші інструменти цифрового маркетингу, вміст, що управляється даними, та програмне забезпечення для автоматизації, щоб залучити споживачів та збільшити масштаби вашого бізнесу в Інтернеті. ЧОРНО великий.

Спочатку ця публікація була опублікована за адресою https://www.linkedin.com/pulse/esther-dyson-shares-3-criteria-selecting-startup-invest-vasylenko/.

Kate Vasylenko люб’язно дозволив нам перекласти і опублікувати цю статтю.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: