Розподілена наука: нова основа для відкриттів

Джек Д. Хідарі

Нові інструменти відкриття перетворюють практику науки. Наприклад, великі набори геномних даних в Інтернеті ведуть до відкриттів лабораторій, які не були пов’язані з початковим збором цих даних. Сайти препринтів, такі як arxiv.org, отримують інформацію набагато швидше в таких галузях, як AI та фізика, і роблять цю інформацію вільно доступною.

Зростає також кількість онлайн-платформ, які дають змогу великій кількості людей сприяти досягненню наукової мети. Два приклади – Eyewire та Fold.it: Eyewire збирає тисячі людей для складання схеми проводки зорової кори мозку; Fold.it – це сайт, який дозволяє людям поповнювати колективні знання про складання білків, використовуючи нашу сильну здатність обертати фігури в нашій свідомості, а потім перекладати це на складки на сайті.

Ці платформи отримали назву “сайти про громадянську науку”. Незважаючи на те, що я вважаю, що учасники цього терміну мали добрі наміри, він, на жаль, назвав ці сайти в очах штатних науковців роботою другого рівня, яка не сприймається серйозно.

Ми пропонуємо перекласти цей вид діяльності як розподілену науку. Усі ці платформи мають спільний елемент розповсюдження роботи серед багатьох людей та регіонів. Деякі з цих людей насправді можуть бути професійними вченими. У цю епоху, коли користувачі можуть швидко ознайомитись із останніми розробками в науковій галузі та проводити сучасні дослідження в певних областях в Інтернеті, не маючи доступу до лабораторного обладнання, різницю між працюючими, штатними вченими та добре освіченими людьми хто займається наукою, починає розмиватися, а потім зникати.

У цій статті ми досліджуємо низку широкомасштабних наукових ініціатив і виступаємо за зміну номенклатури з “науки про громадян” на розподілену науку. Такий крок сприяв би більшому визнанню науковим співтовариством.

Ось приклади розподілених наукових програм:

Рада вододілу річки Гурон (HRWC) Хімія та моніторинг потоку: Ця практична програма, одна з багатьох розподілених наукових програм, пропонованих HRWC, навчає добровольців будь-якого віку та рівня досвіду, як збирати проби води, вимірювати потік потоку та відбирати проби стік від штормових штормів, щоб оцінити якість місцевих річок та потоків у Південно-Східному Мічигані. (вивчіть інші програми HRWC тут)

Eyewire: Eyewire полегшує реконструкцію даних морфологічних нейронів, створених Інститутом медичних досліджень імені Макса Планка, оскільки гравці розгадують головоломки, щоб реконструювати тривимірні моделі нейронів із зображень електронного мікроскопа та скласти карту коннектома. (дізнатися більше на блозі Eyewire)

Fold.it: Мета Fold.it – скласти вибрані білкові структури якомога досконаліше, щоб дослідники могли отримати ці майже ідеальні білкові розчини та проаналізувати їх для природного стану, застосовного до відповідних білків у реальному світі. Створені людиною рішення гри постійно перевершують алгоритмічно обчислені, що призводить до біологічних інновацій, таких як націлювання та викорінення хвороб.

Ловці стійла: Ловці стійла створено лабораторією Шаффера-Нішимури університету Корнеля для вивчення хвороби Альцгеймера (АД) шляхом швидкого відстеження через геймплей тривалого і виснажливого процесу виявлення крихітних судин стійла, в яких зупиняється приплив крові до мозку, що призводить до втрати пам’яті та AD. (докладніше про науку, яка стоїть за ловцями стійлів, читайте тут)

MalariaSpot: MalariaSpot полегшує діагностику справжніх випадків малярії за допомогою швидкого скринінгу крові, коли гравці виявляють паразитів на оцифрованих зображеннях мазків крові. Перед початком гри знадобилося “до 30 хвилин, щоб виявити та підрахувати паразитів у зразку крові, які викликають захворювання”, пояснює засновник бульбашок MalariaSpot та MalariaSpot Луенго Ороз.

iNaturalist: iNaturalist ділиться спостереженнями, зробленими натуралістами, із сховищами наукових даних, такими як Глобальний інформаційний фонд біорізноманіття, після їх підтвердження та вдосконалення за допомогою дослідницької стратегії ідентифікації громади.

Розподілена наука є потужним інструментом у процесі відкриття. З широким впровадженням мобільних технологій буде більше можливостей використовувати ці мережі для реальних результатів. Традиційні лабораторні вчені можуть співпрацювати з розподіленими науковими мережами, щоб пришвидшити свою роботу і відкрити двері для нових видів відкриттів.

Джек Хідарі є головою Фонду Хідарі – http://www.hidaryfoundation.org – усі висловлені тут погляди є його власними і не відображають думки жодної компанії чи організації. Якщо у вас є запитання та коментарі щодо цього твору, надішліть електронний лист на jack@hidary.com.

Спочатку ця публікація була опублікована за адресою https://www.linkedin.com/pulse/distributed-science-new-framework-discovery-jack-hidary/.

Jack Hidary люб’язно дозволив нам перекласти і опублікувати цю статтю.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: