Своєрідність та зростання в Латинській Америці: дев’ять факторів, що ведуть категорії компаній

Такі підприємства, як Google, Facebook, Airbnb, Dropbox, Instagram, Whatsapp і Twitter, унікальні своїм високим рівнем впливу на світ. Оцінюючи мільярдерів, вони переосмислюють способи ведення бізнесу та перебувають у авангарді споживчих тенденцій. Інвестори завжди шукають цей інноваційний стартап, здатний змінити життя мільйонів людей.

Ці стартапи, що змінюють ігри, справжні – і вони також трапляються в Латинській Америці. Хоча перелік Інтернет-компаній, заснованих у Латинській Америці, які вже керували оцінками мільярдерів, є коротким (рисунок 1), ці декілька відкрили шлях іншим латиноамериканським компаніям, щоб вони уявили себе глобальними гравцями.

Я вірю, що протягом наступного десятиліття вдвічі більше латиноамериканських компаній досягнуть оцінок в $ 1 + млрд. Крім того, я стверджую, що цей експоненціальний темп зростання можна підтримувати – закон Мура для латиноамериканських компаній із глобальним охопленням – але лише за умови, що регіон зможе скористатися незвіданими вертикалями, що представляють цю безпрецедентну можливість.

Як серійний підприємець у просторі Інтернет-компанії з 1994 року, а в даний час співзасновник та керуючий партнер NXTP Labs, прискорювача та насіннєвого фонду латиноамериканських стартапів, я давно маю великий інтерес до питання виявлення та підтримки таких називають інвестиціями єдинорога в Латинській Америці.

Рисунок 1. Інтернет-компанії Латинської Америки з оцінкою 1 мільярд доларів. Авторська фігура; дані L. S., D. H. та P. J. W., “Start Me Up”, The Economist, 7 липня 2014 р

У цій статті я викладу дев’ять основних факторів, що підтримують розвиток категорій провідних латиноамериканських компаній протягом наступних десяти років. Щоб обговорити ці фактори, я маю на увазі компанії, які залучають найбільше фінансування і мають шлях стати наступними лідерами Латинської Америки (рис. 2).

Рисунок 2. Компанії, ймовірно, стануть наступними лідерами латиноамериканської категорії. Авторська фігура; дані на основі LAVCA, Знімок венчурного інвестування: LATAM Trends (2014).

Швидке зростання таких компаній – це не просто бажання чи бажання. Швидше, це очікуваний і правдоподібний результат перетворення дев’яти ключових факторів.

Драйвер 1: Ринки, що розвиваються, мають імпульс

У таких країнах Латинської Америки, як Чилі, Перу, Колумбія, Бразилія та Мексика, спостерігається стійке економічне зростання. Підприємства, які конкурують та працюють разом на цих ринках, що розвиваються, сприяли консолідації компаній у всьому регіоні.

Зростання кількості компаній в Латинській Америці на суму понад 1 млрд доларів пояснюється розширенням самого світового ринку – близько 50% підключених користувачів Інтернету походять з ринків, що розвиваються, а 73% не мають англійської мови як рідної. У 1990-х і раніше, щоб бути великою компанією, потрібна була сильна (якщо не ексклюзивна) присутність на ринках, орієнтованих на англійську мову, але не більше.

Оскільки наведені вище цифри відображають, зараз є значні можливості для створення чудової компанії за межами англомовних ринків. Одним з хороших прикладів цієї зміни є OLX – компанія з онлайн-реклами, заснована в 2006 році, яка зросла до 1200 співробітників і працює в 40 країнах, що робить її в 2013 році найбільшим ринком в Індії, Польщі та Бразилії. Станом на жовтень 2014 року OLX досяг 200-мільйонного рубежу (такий самий, як Instagram), не маючи міцного закріплення на англоцентрових ринках.

Драйвер 2: Рольові моделі та історії успіху впливають на прагнення

Оскільки консолідується вся галузь, випадки успіху з’являються поступово – і з часом продовжують визначати себе. Визначенням успіху наприкінці 1990-х було створення компанії, а потім її продаж, але успіх зараз перевизначений. Сьогодні досягти успіху означає створити компанію, яка триває і виходить за межі технологічних змін, – мало не зважаючи на терміни створення компанії на мільярд доларів.

Це займає близько семи років у Сполучених Штатах, вісім у Європі, і глобальний середній показник, ймовірно, буде довшим. Тому з середини 2000-х років модель успішного підприємця також змінилася. Раніше взірцем для наслідування були такі підприємці, як Вацлао Касарес: будучи студентом, він створив портал для фінансових операцій Patagon, який після кількох інвестиційних раундів вдалося продати у 2000 році за 750 мільйонів доларів.

Потім інші засновники та стартапи розробили ціль, яку потрібно продати стратегічним компаніям, які вже були великими гравцями на ринку. Це прагнення знайти потрібного великого покупця змінилося в Латинській Америці в 2007 році, коли MercadoLibre запустила IPO на Nasdaq (MELI) під керівництвом свого генерального директора та засновника Маркоса Гальперіна. Зараз компанія перевищує оцінку в 4 мільярди доларів і занесена в список Forbes як одна з найбільш інноваційних технологічних компаній у світі (18-е із 100 найкращих).

Драйвер 3: Інвестори-ангели переробляють капітал

У консолідації технологічної галузі, пов’язаної з Інтернетом, ключовими агентами є ангельські інвестори. Інтернет-стартапи існують у незрілому сегменті бізнесу за своєю природою і тому представляють високий рівень ризику; отже, перші ресурси, доступні для потенційних стартапів, надходять від ангельських інвесторів.

З 2010 року ангельські інвестори в технологічні проекти створили та консолідували мережі в національних та регіональних латиноамериканських екосистемах. Хоча деякі дослідження показують, що Латинська Америка має 21 активну ангельську мережу, що охоплює понад 700 інвесторів, ми в лабораторіях NXTP знаємо, що кількість інвесторів більша і швидко зростає в країнах, що розвиваються в регіоні: Аргентині, Бразилії, Колумбії, Чилі Мексика та Перу.

Ангельські інвестори в Інтернет-компанії найчастіше є, по суті, капіталом для переробки. Інвестори-ангели зазвичай відповідають профілю підприємців, які зуміли заробити гроші, започаткувавши Інтернет-компанії, а потім повернувшись, щоб інвестувати у те, у що вони вірять. Вони сприймають ризик зовсім інакше, ніж традиційні інвестори, та реінвестують капітал, створений на їх власному досвіді промисловості.

Ця переробка підтримується кількома факторами. Ангельські інвестиції каталізують ті інвестиційні фонди, якими керують технологічні підприємці, такі як Кашек, моя власна NXTPLabs, Фабріс Грінда та Хосе Марін. За їхніми плечима незліченні технологічні підприємці, які перетворились на ангелів-інвесторів, ще раз зробивши ставку на “безпечні” інвестиції. Загалом за цими ангельськими грошима також слідує підприємницьке ноу-хау, отримане завдяки успіху, який зробив їх інвесторами.

Нарешті, інтереси поєднуються в ширшій екосистемі, яка знаходить цінність у розвитку стартапів. Ці тенденції підтверджуються цифрами. Кількісно дохід фонду за І квартал 2014 року у секторі венчурного капіталу Латинської Америки зріс до 3,5 млрд. Дол.

Однак у регіоні було здійснено 93 інвестиції в прямий капітал або венчурний капітал на загальну суму 2,57 млрд. Дол. США – на 10% менше, ніж у 2013 році за той самий період. Це зменшення свідчить про те, що адміністратори фондів спрямовували зусилля на управління та збір коштів. Ринок інформаційних технологій – це сектор з найбільшим зростанням інвесторів в регіоні.

Майже третина доларів, вкладених у І кварталі 2014 року, пішла на технологічний сектор – немислимий рівень лише кілька років тому. Якщо технологічний фонд завершить свій інвестиційний цикл, він створює велику довіру до ринку – і цілком можливо очікувати, що в майбутньому більше інвесторів зробить ставку на технологічний сектор. Це встановлення довіри дозволить фондам використовувати свою спрямованість від збору коштів до сумлінного управління портфелем та збільшенням та кращим інвестиціям.

Драйвер 4: копії все менше і менше

На сьогоднішній день найціннішими Інтернет-компаніями в Латинській Америці були копії успішних моделей з англомовного ринку. MercadoLibre був натхненний eBay, і OLX став CragisList країн, що розвиваються (головним чином для Бразилії, Росії, Індії та Китаю – країн БРІК).

Однак зараз регіон переживає інший момент створення компанії. Латиноамериканські підприємці знають, що з першого дня (і навіть нульового дня) вони змагаються на глобальному рівні, і тому вони зосереджуються насамперед на провідництві в регіоні, принаймні спочатку.

Дві наші компанії-партнери в лабораторіях NXTP добре демонструють цей зсув. Satellogic – це аргентинський розробник супутників за низькою вартістю менш ніж за 100 000 доларів. Компанія виводить на орбіту сузір’я супутників, які дозволять отримати доступ до зображень майже в реальному часі з усієї планети – неймовірно цінний актив для сотень галузей. Жодна компанія до цього не робила спроб, і ця абсолютно нова ідея може порушити ринок супутникових даних.

iBillionaire дозволяє користувачам повторювати інвестиції мільярдерів у всьому світі, тим самим дозволяючи кожному мати той самий портфель експерта (у своєму масштабі) та покращуючи віддачу від S&P. Цей стартап, заснований еквадорцем та аргентинцем, тепер працює з iBillionaire Index (IBLN) як паралель Уолл-стріт. Переходячи від інформаційного додатка до платформи фінансового розподілу, iBillionaire впроваджує інновації на фондовому ринку, вносячи демократизацію у фінансові операції з Уолл-стріт.

Є багато інших прикладів креативної фрази “Made in LatAm”. Ці компанії є свідченням того моменту, коли дослідження та розробки дозріли до такої міри, що вже не дивно чути, що “наступний Facebook” прийде з Латинської Америки.

Драйвер 5: Підтримка підприємництва є частиною порядку денного регіональних урядів

Підприємці компаній, що займаються економікою знань, мають продуктивний порядок денний, який набуває популярності серед урядів регіону. Нарешті уряди дійшли висновку, що єдиний спосіб генерувати місцеві інновації – це виділення коштів та політики, що сприяють створенню та ефективному адмініструванню бізнесу цього типу підприємств.

Їхнє не є наївним баченням чи недооцінкою Бульвару розбитих мрій Джоша Лернера, де він докладно описує помилки, допущені минулими урядами, які намагалися відтворити Силіконову долину на своїх територіях.

Рисунок 3. Урядові програми підтримки підприємницької діяльності в Латинській Америці: Аргентина, Бразилія, Чилі, Колумбія, Мексика, Перу, Уругвай (в алфавітному порядку). Авторська фігура; дані, зібрані з веб-сайту кожної програми.

Латиноамериканські уряди радше визнають, що без державної політики та спеціального фінансування така екосистема, як Кремнієва долина, неможлива. Фактом є те, що за кожною великою компанією, започаткованою в Кремнієвій долині, можна простежити державні кошти, як описує Маріана Маццукато в “Підприємницькій державі”.

Ці докази минулого успіху допомогли створити державні програми в регіоні, серед яких виділяються сім країн: Аргентина, Бразилія, Чилі, Колумбія, Мексика, Перу та Уругвай (в алфавітному порядку).

На малюнку 3 (попередня сторінка) подано огляд цих програм. На додаток до всіх цих зусиль, керованих урядом, багатосторонні організації зробили важливий грошовий внесок у функціонування цих зусиль. До цих організацій належать Інтерамеріканський банк розвитку (IDB) та його Багатосторонній інвестиційний фонд (FOMIN), Банк розвитку Латинської Америки (CAF) та Міжнародна фінансова корпорація (агентство Світового банку).

Водій 6: Незалежно від того, світ рівний

Сучасний світ є як експоненціальним, так і глобальним. Зрозуміти глобальний простіше – якщо щось трапляється у країнах чи регіонах, що розвиваються, це безпосередньо впливає на решту світу за лічені хвилини (або секунди). Глобальна інтеграція за допомогою комунікацій, технологій та інфраструктури породжує експоненційні та глобальні зміни, яких ніколи раніше не бачили.

Цей параметр створює безпрецедентну можливість для ринків, що розвиваються, таких як Латинська Америка, створювати підприємства з високим впливом на світових ринках. Експоненціальна вимагає візуалізації. Якщо я роблю 30 лінійних кроків, я йду близько 30 ярдів або метрів.

Однак, якщо я зроблю 30 експоненціальних кроків, як далеко я йду? Мало хто відповість на 1 мільярд метрів, або 26 разів по всій планеті. Різниця між лінійною та експоненціальною проекціями полягає в тому, що насправді викликає у нас стрес – як люди ми думаємо лінійно, але світ зараз змінюється експоненціально.

Ця складність у візуалізації експоненціальних змін полягає в тому, що керівник компанії в традиційній галузі, як друковані новини чи гостинність, не може зрозуміти, як технології можуть вивести її з бізнесу за дуже короткий час. Це те, як підприємства можуть масштабуватися до рівня 1 млрд доларів менш ніж за два роки. Цим пояснюється AirBnb, чия вартість на 10 млрд доларів перевищує вартість Hyatt на 8 млрд доларів.

Водій 7: Міст між Латинською Америкою та Кремнієвою долиною

У наші дні хороші стартапи значною мірою можуть знайти місцеве фінансування для насіннєвих серій, серій А та Серій В. Тим не менше, латиноамериканський підприємець йде довшим шляхом, щоб знайти інвесторів для раундів С або С. Коли вони досягнуть більш зрілих стадій, латиноамериканські технологічні компанії з часом повинні шукати фінансування в Силіконовій долині та Європі.

Цей дефіцит місцевих коштів є однією з проблем, з якою регіон зіткнеться в найближчі роки: забезпечення «грошового потоку», необхідного компаніям для консолідації. Однак більше латиноамериканських компаній можуть отримати фінансування за рахунок американських фондів, а потім встановити надійні відносини з місцевими фондами. Тоді місцеві фонди, як правило, фокусуються на операціях, що здійснюються сьогодні. Американські венчурні капіталісти інвестували в багато стартапів на ранніх стадіях, включаючи інструмент соціального входу / ідентифікації Auth0 (Bessemer), аргентинської електронної комерції Avenida (Тигр), Etsy for Brazil Elo7 (Accel Partners) та сервісу Groupontype Peixe Urbano (Benchmark Capital, General Atlantic, Tiger, Morgan Stanley та інші).

Нещодавно створення лабораторії Puente було великим кроком у зв’язку інвесторів та наставників Силіконової долини зі стартапами в регіоні. Puente Labs – це організація, яка об’єднує найважливіших гравців Долини з метою допомогти латиноамериканським компаніям здійснити м’яку посадку в США шляхом відбору та підтримки латиноамериканських підприємців.

Драйвер 8: Підключення локальної екосистеми до інших екосистем

Регіон Латинської Америки – це один з великих платоспроможних підприємств. Підприємці знають, що для того, щоб виростити свої компанії до привабливого рівня для інвесторів, а також для засновників, їм потрібно масштабуватися в різних країнах. Це розуміння швидко генерує компанії з одночасною присутністю на кількох ринках, що потім пов’язує їх із місцевими підприємцями. Ці зв’язки допомагають створити та розвивати місцевий бізнес, але, що більш важливо, вони забезпечують регіональний вплив.

Однією з ключових ініціатив у регіоні сьогодні є Startup Chile, програма, створена урядом Чилі для заохочення інновацій. У 2014 році Startup Chile інвестував у 100 стартапів, де 29% підприємців представляли Чилі, а 50% – з Латинської Америки. Мета чилійського уряду – мобілізувати чилійських підприємців та показати їм, що можливо розпочати глобальну форму бізнесу всередині країни.

Ця ініціатива запросила багатьох підприємців з Північної Америки та Європи дізнатися більше про цю частину континенту, а також зв’язатися з іншими латиноамериканськими підприємцями, дозволивши їм створити активну мережу. У свою чергу, підприємці створюють “стартап-спільноти” в різних країнах і пов’язують ці громади між собою.

Підприємець та автор Бред Фельд описує цей феномен мереж, де лідерство є спільним і хаотичним: багато лідерів пов’язані з різними місцевими, регіональними чи глобальними організаціями з ефемерним життєвим циклом, і вони залишають ці зв’язки позаду. На малюнку 4 (наступна сторінка) наведено перелік основних мережевих подій у регіоні.

Водій 9: Менше Кремнієвої долини, Більше Боллівуду

Мало того, що немає сенсу намагатися тиражувати Силіконову долину в Латинській Америці, це марна трата часу. Був момент, коли це здавалося можливим: ми, інвестори, бачили стартапи в Латинській Америці, придбані Playdom і Groupon; ми «тропізували» наші очікування »і заробили 10–35 мільйонів доларів на оцінках менше 2 мільйонів доларів. Однак екосистему не можна підтримати, якщо гроші лише надходять і не залишаються. Враховуючи дефіцит виходів, ми зрозуміли, що нам не вдалося створити компанії, які представляють інтерес для транснаціональних груп.

Кінематична метафора є доречною. Боллівуд – це не спроба скопіювати Голлівуд в Індії. Натхненний Голлівудом, взявши багато реплік зі Сполучених Штатів, Боллівуд – це кіноіндустрія, яка повністю пристосована за стилем та масштабом до 1+ мільярдів глядачів на індійському ринку (рисунок 5).

Рисунок 4. Основні мережеві події та ініціативи в Латинській Америці, що підтримують підприємництво в регіоні. Фігура автора.

Інвестори повинні прийняти модель адаптації ринку, подібну до моделі Боллівуду, і використовувати Силіконову долину як модель для початку розвитку місцевих ринків. Місцеві інвестори та підприємці вивчають, як створювати та масштабувати компанії, і настав час навчитися як розвивати ринковий потенціал, який ми маємо внутрішньо.

Місцеві можливості є значними. Як видно з рисунка 6, загальна кількість користувачів Інтернету в Латинській Америці наближається до загальної кількості в США, але зростання користувачів Інтернету за останні 2-3 роки був набагато вищим у Латинській Америці: близько 8-кратного рівня США.

Потенціал для створення бізнесу в Інтернеті в Латинській Америці величезний. Кілька компаній, народжених в Латинській Америці, пропонуються публічно; швидше, майже у всіх великих компаніях домінують і контролюються родиною чи економічною групою.

Рисунок 5. Порівняння вартості фільму та продажів: Голлівуд проти Боллівуду. Фігура автора.

Інвестори та підприємці повинні звертатися до великих місцевих економічних груп, щоб визначити їх потреби та створити компанії, які будуть для них привабливими. Оскільки Латинська Америка має інший графік, місцева економічна група буде краще розуміти, як працює ринок і як змусити регіональну компанію рости.

Ключові стратегії підтримки розвитку компаній, що ведуть категорії

Завдяки дев’ятьом двигунам, описаним тут, Латинська Америка дозріла для розвитку нового врожаю компаній, що ведуть категорію, 1 мільярд доларів. Існує три потенційні загрози такому розвитку, але їх можна подолати, дотримуючись трьох ключових стратегій.

Зробіть кошти доступними для подальших етапів Незважаючи на глобальний охоплення та експоненціальний темп, дорожня карта для латиноамериканських підприємців щодо пошуку інвестицій для турів B, C або D є довшою, ніж в англомовному світі. Регіональна екосистема надає стартапам лише кошти для їх серії А. Цей брак коштів є однією з головних проблем для регіону протягом наступних кількох років – життєво важливо забезпечити грошовий потік, необхідний бізнесу для консолідації та зростання.

Рисунок 6. Витрати на запуск та база користувачів Інтернету: США проти Латинської Америки. Фігура автора.

Опір достроковому придбанню

Хоча є можливість взяти, “хліб завжди може горіти біля дверей печі”. Пропозиції дострокового придбання є найвизначнішою загрозою, з якою стикаються компанії з високим потенціалом, і для підприємців та інвесторів важливо протистояти цій спокусі.

Інвестиційне співтовариство повинно дозволити підприємцям отримувати невеликі суми після кожного раунду – недостатньо, щоб змусити підприємців стати інвесторами, замість того, щоб масштабувати свій бізнес, але достатньо, щоб дозволити їм більше ризикувати і дозволити компанії стати публічною (з усіма основними ризиками) .

Globant пропонує нещодавній приклад. У важкий для Аргентини час після дефолту її уряду в 2001 році стратегія Globant полягала у придбанні невеликих компаній як частини плану зростання. Замість того, щоб продати свою компанію конкуренції, засновники вирішили, що хочуть побудувати власну велику компанію. Globant торгує в NYSE (GLOB) з липня 2014 року.

Прийняти реалістичну шкалу часу

Будівництво провідної категорії компаній в Латинській Америці займає щонайменше десятиліття – жоден стартап в Інтернеті в Латинській Америці не досяг межі в 1 млрд доларів менш ніж за десять років. Кожна група зацікавлених сторін повинна прийняти цей графік і діяти відповідно.

Підприємці повинні позбутися думки, що вони можуть досягти такої оцінки менш ніж за два роки, оскільки це не те, що показує статистика. Ключовим є те, щоб хороші підприємці стали хорошими керівниками, а це означає зробити великий крок від того, щоб стати спеціалістом, і перетворитися на спеціаліста-спеціаліста, здатного приймати якісні рішення у різних сферах.

Уряди повинні розробляти політику, яка відповідає довгостроковим результатам, на відміну від більш типових короткострокових цілей. Розвитку успішної підприємницької регіональної екосистеми неможливо досягти за чотири роки. Уряди кожної латиноамериканської країни повинні співпрацювати з регіональної точки зору, дозволяючи стартапам та підприємствам розвиватися в безпечному середовищі.

Нарешті, як група, венчурні капіталісти повинні узгодити свої інтереси та допомогти своїм урядам зрозуміти, наскільки довгострокові цілі є критичним аспектом регіонального успіху. Венчурні капіталісти можуть і повинні допомагати уряду в розробці стратегій, які створять екосистему послідовних інновацій із глобальним впливом.

Цей звіт був написаний для 6-го тому Доповіді Кауфмана.

СКАЧАТИ ЦЮ СТАТТЮ У ФОРМАТІ PDF

Спочатку ця публікація була опублікована за адресою https://www.linkedin.com/pulse/singularity-growth-latin-america-nine-drivers-ariel-arrieta/.

Ariel Arrieta люб’язно дозволив нам перекласти і опублікувати цю статтю.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: