Трансформація до компанії, керованої даними

Ця стаття є перекладом моєї оригінальної історії, опублікованої в польському номері журналу MyCompany.

Ми живемо у світі, в якому ми описуємо все, використовуючи величезні обсяги даних. Він генерується на зростаючій кількості рівнів, і здатність аналізувати його на льоту має вирішальне значення. Все це для того, щоб компанії та організації могли приймати кращі рішення на основі реальної інформації.

Як власники бізнесу або особи, що приймають рішення, наші стрічки новин засипають нас статтями або презентаціями, що демонструють силу аналізу даних та використання штучного інтелекту в наших операціях та бізнес-процесах. Якщо ви уважно придивитесь, може здатися, що ці рішення, зрештою, є ексклюзивними для технологічних гігантів. Однак правда полягає в тому, що кожна організація може отримати від них вигоду. Залишається питання: з чого почати?

Силоси даних

Нові технології часто автоматизують обробку даних та прийняття рішень на основі цих даних. Це вимагає якісного введення, щоб переконатися, що результат буде однаково високої якості (так званий «Сміття входить, сміття виходить»). Отже, щоб розпочати пригоду використання технологій, керованих даними, спробуємо відповісти на питання, що таке „хороші дані”. Багато людей плутають це лише зі значним обсягом інформації. Організації вирішують впровадити дуже великі сховища даних, витрачаючи мільйони доларів на системи, які збирають та обробляють вхідні дані навіть із сотень джерел даних. Однак ці інструменти часто не забезпечують однієї фундаментальної речі – простого та спільного доступу до зібраної інформації. Спільне, тобто надання однаково зрозумілого розуміння даної ситуації.

Ваші операції часто описуються сотнями показників

Кожна організація, яка починає пригоду з аналізу даних, стикається з проблемою сховищ даних. Часто менеджери вважають, що їхні команди приймають рішення на основі фактів, таких як ділові події минулого, записані в сховищах даних. Більше того, у наших системах відбувається безліч різновидів ділових фактів – опис виробництва товарів, пов’язаних з бізнесом, логістикою, фінансовими даними, HR, комерційною діяльністю в Інтернеті та багато іншого.

Подумайте, як швидко ви можете отримати інформацію про доходи, отримані певним сегментом ваших клієнтів за певний нестандартний період?

Багато разів ми можемо зіткнутися з ситуацією, коли команди, які мають дані, почуватимуться господарями та правителями зібраної інформації. Вони захистять доступ до своїх ресурсів. Наприклад, я впевнений, що ви стикалися з ситуаціями, коли вам доводилось просити дозволу на доступ до певних звітів (і, на жаль, не з міркувань безпеки!). Щоб дати вам ще одну перспективу, подумайте, як швидко ви можете отримати інформацію про доходи, отримані певним сегментом ваших клієнтів за певний нестандартний період (тобто в районі маркетингової кампанії)? У більшості компаній ви не зможете отримати його відразу. Крім того, це може бути особливо небезпечним у ситуаціях, коли модель оплати праці організації підтримує нездорову конкуренцію між командами. Тоді катастрофа ілюзії здатності приймати рішення, керовані даними, у вас під рукою.

Наша діяльність часто описується сотнями, якщо не тисячами бізнес-показників. У проілюстрованій ситуації ми передаємо дані, що створюють ці показники, в руки команд із закритим зв’язком (або принаймні відокремлених). У підсумку ми створюємо культуру, в якій кожен може бачити лише свою частину бізнесу. Більше того, це означає, що можна приймати рішення на основі часткового розуміння знань про товар або бізнес-процесів.

Трансформація

Щоб мати змогу успішно вживати дій на основі аналізу інших видів діяльності та використання штучного інтелекту, організація повинна зазнати трансформації до так званої Організації, керованої даними. Найважливішим на ранній стадії є створення чіткого бачення продукту, відповідної організаційної культури та, якщо цього не було зроблено до цього часу, формування так званих знань домену. Також дуже важливо буде залучити відповідних експертів, щоб забезпечити безперебійний процес.

Однак я не можу підкреслити, що найважливішим елементом є культура. Генеральний директор Microsoft Сатья Наделла заявив: “Культура даних – це не лише розгортання технологій, це зміна культури, щоб кожна організація, кожна команда та кожна людина мали можливість робити великі справи завдяки даним, що знаходяться під рукою” ( «Культура даних для всіх»).

Запорукою успіху є здатність швидко реагувати на зміни у навколишньому світі. Інновації є життєво важливим аспектом конкурентоспроможності. Завдяки аналізу даних та використанню машинного навчання ми можемо аналізувати існуючі ситуації, повністю описувати складні бізнес-процеси та, нарешті, робити висновки на майбутнє. Ми відкриваємо можливість створити цілий новий спектр продуктів та послуг, які є більш широкими, але втім більш простими у використанні. Ми можемо експериментувати напередодні нашої конкуренції. З точки зору нашого клієнта, ми можемо створити рішення, з яким вони почуватимуться чудово, і наша команда підтримки знатиме про їх потреби, перш ніж зв’язуватися з нами.

Розуміння бізнесу

Часто ІТ-відділ викликає жахливі асоціації. Подумай над цим. Ви можете побачити темні кімнати, наповнені ексцентричними людьми, що спілкуються за допомогою якогось шифру. Як ІТ, ми зазвичай багато працюємо над такою картиною. Для нас важливими є нові блискучі технології та інструменти, що підтримуються використанням постійно зростаючого числа все більш і більш складних моделей програмування.

Повернутися до витоків нашої професії необхідно. Нам потрібно підтримувати кожного члена компанії на кожному кроці.

В організації, керованій даними, технологічна команда не може бути джерелом проблем, але вона повинна допомогти бізнесу вирішити їх, поділившись своїм досвідом. Повернутися до витоків нашої професії необхідно. Прислухайтеся до проблем інших команд, щоб їх можна було зрозуміти повністю та вирішити, використовуючи правильний підхід, а не поглиблювати чи ігнорувати їх. Як ІТ-відділ, ми повинні підтримувати кожного члена компанії на кожному кроці.

Отже, технічна команда повинна бути відкритою для відкритого спілкування з бізнесом та розуміння його потреб. Важливим є також бажання вчитися та прагнути досягти амбіційного бачення продукту. Однак, з технічної точки зору, ми повинні знайти рішення, яке дозволить нам легко і гнучко будувати навіть найскладніші вироби.

Наша команда під час сеансу Штурму подій

Інструменти

Тут нам може допомогти багато інструментів. Прикладом, який ми використовуємо на практиці, є перехід продукту на архітектуру, засновану на ділових подіях (так звана архітектура, керована подіями). Це сприяє чудовому розумінню процесів, таких як системи чи діяльність користувачів у нашому програмному забезпеченні, а також створення подій у відповідних частинах (модулях) та їх запис. Як результат, вони відповідають фактичному іміджу фірми товару або процесу. Крім того, вартість технічного обслуговування та розробки значно зменшується.

Event Storming – це правильний інструмент для легкого та спритного вивчення ваших бізнес-процесів.

Дослідження та опис бізнес-процесів точно в продукті та навколо нього – дуже складне завдання. У той же час, це вимагає легкого та спритного підходу. Штурм подій – це правильний інструмент для виконання цієї роботи. Люди з різних підрозділів та розробники, які працюють над будь-яким бізнес-процесом, збираються для моделювання його разом. Завдяки цьому вони можуть описати існуючі модулі (щоб знайти прогалини та потенційні проблеми) або спроектувати нові. Під час таких сесій команда програмістів також вивчає мову бізнес-домену, яку вони пізніше використовуватимуть для моделювання рішення. Для реалізації доменний дизайн корисний. Це підхід, коли системні компоненти достовірно відображають реальність, яку вони представляють. Це також дозволяє залучити експертів з вашої компанії, які не обов’язково знайомі з розробкою та впровадженням ІТ-систем, але мають міцні бізнес-знання. В результаті ми отримуємо продукт, який створює реальну інформацію про себе на основі ділових подій з самого початку.

«Розуміння вимог бізнесу та простору, в якому система працюватиме в майбутньому, є основою будь-якого ІТ-проекту. Команда потребує інструментів, що підтримують спілкування з широко зрозумілим «бізнесом», що призводить до різних поглядів на проблему, описану мовою спільного домену бізнесу. Event Storming для нас – це платформа для розмов всередині організації, що дозволяє ідентифікувати, моделювати та впорядковувати бізнес-процеси, а також створювати артефакти, необхідні команді на етапі впровадження. Під час сеансу Штурму подій обмін знаннями відбувається на всіх рівнях, і, здавалося б, нерелевантна інформація може перетворитися на ділову гру, що в кінці кінців ми не можемо оцінити в достатній мірі. – каже Маріуш Гіл з Міністерства джерел.

Такий підхід забезпечує чудове засіб для достовірного опису товару чи бізнес-процесів в організації. Залежно від масштабу операцій та кількості спостережуваних заходів, такі події можуть мати величезні суми – у нашому випадку ми говоримо про сотні мільйонів на день. На цьому рівні допоможуть технології збору, обробки та аналізу зібраної інформації разом із машинним навчанням. У нашому випадку, особливо у зв’язку із законодавчими обмеженнями, ми вирішили інвестувати в сховище даних на основі технології Big Data, використовуючи виділений кластер Hadoop. Для виконання операцій з даними, які ми збираємо, ми використовуємо такі інструменти: Apache Spark для більш обширних пакетних процесів та Apache Flink для аналізу величезної кількості подій у реальному часі.

Хмарні технології також можуть бути використані для задоволення цих потреб. Провідні хмарні програвачі, такі як Amazon Web Services, Google Cloud Platform та Microsoft Azure, пропонують комплексні рішення в цій галузі. Вони дозволяють створювати відповідні програмні послуги, збирати та обробляти (також у реальному часі) події, їх запис і як прості, так і розширені інструменти для реалізації функцій на основі AI.

Правильна реалізація вимагає перш за все чіткого визначення реальної бізнес-проблеми для вирішення, цінних і зрозумілих даних, тісної співпраці бізнесу та аналітиків.

“Хоча технології Big Data, як з відкритим кодом, так і на основі хмарних технологій, дозволяють сьогодні реалізувати стільки бізнес-кейсів, слід усвідомлювати, що інфраструктура та інструменти є лише засобом досягнення мети, а не самоціллю. Ми бачили багато компаній, які інвестували мільйони доларів в інноваційні склади великих даних, але до цих пір вони не принесли цим компаніям ні центів. За своєю суттю проекти великих даних є більш складними, більш трудомісткими та дорожчими, ніж “звичайні” ІТ-проекти. Ось чому їх правильне виконання є настільки важливим, бажано дотримуючись гнучких методологій. Крім того, для цього потрібно перш за все чітке визначення реальної бізнес-проблеми для вирішення, цінні та зрозумілі дані, тісна співпраця бізнесу, аналітиків та адміністраторів (бажано в рамках однієї команди). Тож лише наприкінці, обирайте технології, які ми вважаємо зручними та надійними в нашому випадку ». – говорить Адам Кава, генеральний директор та співзасновник GetInData.

Нехай ваші дані працюють для вас

Багато компаній перебувають на початку шляху, в якому вони отримають користь від зібраних даних. Як розпочати? З самого початку найкраще зосередити свою роботу на культурі організації. Це критичний момент – зрозумійте, де ви знаходитесь і як ви працюєте як бізнес. Крім того, працюйте зі своїми командами над відповідями на такі питання, як: Що рухає моїми командами? Як вони приймають рішення? Що їм потрібно для прийняття правильних рішень на основі даних?

В організації, керованій даними, кожен стає незалежним аналітиком і може отримувати інформацію про діяльність та процеси у вашому бізнесі.

Суттєвою силою організації, керованої даними, є зміна в тому, хто і як може отримати доступ до даних. Кожен стає незалежним аналітиком і може отримувати інформацію про діяльність та процеси в організації. Маючи це на увазі, подумайте, чи є у вас команда, яка відкрита і готова до цього? Чи будуть вони готові та здатні приймати правильні рішення? Це, мабуть, ще важливіші та найважливіші питання.

Другий крок – це розвиток спільної мови. Переконавшись, що однакові речі у всій організації означають точно те саме. Давайте розглянемо, скільки неточностей або конфліктів може виникнути, коли ми використовували багато різних способів опису одного і того ж факту чи ситуації, і, отже, різні люди думали про щось зовсім по-іншому.

Якщо ви зацікавлені у перетворенні на організацію, керовану даними, та використання AI у вашому бізнесі, я обов’язково рекомендую послухати підкаст GCP з Кассі Козирков, головним науковим співробітником з питань прийняття рішень в Google.

Також варто пам’ятати, що неможливо придбати швидкий рецепт перетворення вашої організації. Не існує такого поняття, як універсальна срібна куля, хоча б через безліч та різноманітність рішень, інструментів та процесів. При підготовці плану, що відповідає вашому бізнесу, корисно буде провести аудит та залучити професіоналів для допомоги.

Також варто пам’ятати, що неможливо придбати швидкий рецепт перетворення вашої організації.

Ваша компанія може також змінитися завдяки вдосконаленню культури організації та нових можливостей ІТ-технологій. Якщо ви дбаєте про реальне розуміння бізнес-процесів, зменшення витрат або стаєте піонером у своїй галузі, використовуйте свої дані, щоб допомогти вашій організації досягти цього. Переконайтеся, що вона буде правильно використана кожною людиною в організації. Володіння та обробка правильних видів даних зробить можливим використання машинного навчання, а також допоможе оптимізувати процеси, що виводять ваш бізнес на інший рівень. Ласкаво просимо до XXI століття, в епоху даних, де нове золото – це можливість збирати та використовувати інформацію.

Спочатку ця публікація була опублікована за адресою https://www.linkedin.com/pulse/transformation-towards-data-driven-company-wojtek-ptak/.

Wojtek Ptak люб’язно дозволив нам перекласти і опублікувати цю статтю.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: