Від власності до користування – нові бізнес-моделі, що прискорюють перехід до кругової економіки

Щороку у всьому світі утворюються мільйони тонн відходів. Пандемія коронавірусу погіршила цю світову кризу: за останні кілька місяців використання пластмас зросло як частина основних засобів індивідуального захисту (ЗІЗ) та медичних засобів, а також широке використання одноразового пластику. “Окрім впливу на навколишнє середовище та здоров’я, відходи безпосередньо пов’язані з економічними збитками, оскільки, за оцінками, матеріали, що відправляються на звалища в ЄС, можуть мати комерційну вартість близько 5,25 млрд. Євро на рік”, – підкреслює Клеонікі Пуйклі стаття про розширену відповідальність виробника (EPR).

Зараз, у ці складні часи безпрецедентних криз охорони здоров’я, нерівності та зміни клімату, ми маємо рідкісний шанс поміркувати, переглянути і перенаправити наші дії, щоб створити фундамент для процвітаючого, стійкого та справедливого майбутнього. Як ми можемо використати цю особливу ситуацію для більш стійкого майбутнього? Як ми можемо використовувати нові цифрові відгуки та тенденції? Для мене одним вирішальним фактором буде, чи зможемо ми використати імпульс та енергію з поточної ситуації та швидко розпочати перехід до кругової економіки. Цифрові технології, такі як IoT, цифрові близнюки, блокчейн та інші інструменти, орієнтовані на майбутнє – у поєднанні з бізнес-моделями, які перекладають відповідальність від споживача до виробника – зіграють важливу роль для прискорення цього переходу.

Мислення життєвого циклу в циркулярній економіці

Новий План дій Європейської комісії з кругової економіки від 11 березня 2020 р. Має на меті відвести Європу від пануючої моделі лінійної економіки “візьми-використовуй-використовуй” у кругову економіку, щоб зберегти ресурси, що використовуються в економіці, як як можна довше. «Беручи до уваги той факт, що відходи – крім забруднення – можна сприймати як сировину та використовувати як такі у виробничому процесі […], життєвий цикл, включений у концепцію кругової економіки, наголошує на необхідності врахування екологічних впливає на цілісний життєвий цикл матеріалу комплексно », – заявляє Пуйклі. Відповідно, новий План дій зосереджується на фазі проектування, оскільки прийняті тут рішення по суті впливають на всі інші фази життєвого циклу товару.

Посилення розширеної відповідальності виробника

У цьому контексті концепція Розширеної відповідальності виробника (EPR) стає все більш важливою – «підхід до екологічної політики, коли відповідальність виробника за товар поширюється на постспоживчу стадію життєвого циклу товару. На практиці ЕПР передбачає виробництво, яке бере на себе відповідальність за збір продуктів, що закінчуються, та за їх сортування перед остаточною обробкою, в ідеалі – переробку ». (OECD) Це робить концепцію EPR надзвичайно актуальною для нового Плану дій ЄС, який має намір запровадити принципи стійкості для регулювання “стимулювання продукту як послуги або інших моделей, коли виробники зберігають право власності на товар або відповідальність за його продуктивність протягом усього життєвого циклу ». (стор.7)

Амстердамський аеропорт Схіпхол – зразковий модуль “від власності до користувача”

Виходячи з концепції EPR, модель «продукт як послуга» вказує на загальний перехід від власності до користування, тобто до використання товару без володіння ним. Наприклад, замість того, щоб забезпечити амстердамський аеропорт Схіпхол лампами та світильниками, голландський електронний гігант Philips надає авіаційному вузлу послугу – а саме, забезпечення світлом. Згідно з цією моделлю легкого обслуговування, Схіпхол платить за світло, яке воно використовує, тоді як Philips володіє всіма фізичними активами цієї співпраці, включаючи всю арматуру та установки. Якщо лампи виходять з ладу, Philips стежить за тим, щоб у Схіпголі не згасало світло – буквально. Як виробник, який відповідає та несе юридичну відповідальність за вивезення та переробку продукції, Philips включила міркування щодо стійкості у дизайн своєї продукції. Освітлювальні прилади, розроблені для Schiphol, прослужать на 75% довше, ніж інші звичайні завдяки вдосконаленій конструкції та зменшать витрати на технічне обслуговування, оскільки компоненти можуть бути замінені окремо. Ця вражаюча бізнес-модель впроваджується все більшою кількістю компаній.

Цифровізація управління життєвим циклом

Для того, щоб оцінити вплив продуктів на навколишнє середовище, а також відповідати діапазону законодавчих вимог та вимог, що стосуються споживачів, виробники повинні знати, що міститься в їхній продукції. Збір і надання всієї інформації по всьому ланцюжку постачання та на кожному етапі життєвого циклу є величезною проблемою, яку можна подолати лише цифровими засобами. Отже, новий План дій ЄС у галузі кругової економіки розглядає цифровізацію як головний рушій переходу до кругової економіки, який може вирішити цю складну проблему – підхід, до якого iPoint повністю відданий. Наша цілісна кругова перспектива передбачає безперервний цифровий процес управління життєвим циклом системи, який підтримує не лише дотримання законодавства, але й стійкість продуктів та систем.

Digital Twin, IoT та блокчейн – каталізатори кругової економіки

Кіберфізичні системи та Digital Twins відіграють важливу роль у цьому підході, оскільки цифрові дані дозволяють побачити взаємозалежність та потенціал вдосконалення в організаційних процесах та ланцюгах поставок. За допомогою цифрового близнюка, який фіксує поведінку та атрибути свого фізичного «брата або сестри» в реальному світі за допомогою змін даних та стану життєвого циклу, продукти можуть бути ефективно розроблені ще до фази використання та постійно оптимізовані. Іншим важливим цифровим супутником на шляху до циркулярної економіки є Індустріальний Інтернет речей (IIoT) та знання, що оточують всепоширений зв’язок як нову інфраструктуру – у поєднанні з об’єднанням технологій, що стирають межі між фізичним та цифровим світи. І не забуваймо один із моїх улюблених: Blockchain, який забезпечує відстежуваність та достовірність джерел даних, оскільки дані, записані на Blockchain, не тільки миттєво перевіряються, але й незмінні. Згідно з Планом дій ЄС щодо кругової економіки, «Інтернет речей, великих даних, блокчейну та штучного інтелекту не тільки прискорить кругообіг, але й дематеріалізацію нашої економіки та зробить Європу менш залежною від первинних матеріалів» (с. 4)

Прозорість продуктів, процесів та ланцюгів поставок

Для iPoint та наших клієнтів вся справа в створенні та підтримці прозорості продуктів, процесів та ланцюгів постачання, одночасно враховуючи та захищаючи конфіденційну інформацію. Наприклад, при використанні програми iPoint’s Conflict Minerals на платформі SustainHub, а також подібного рішення, що працює на основі блокчейна iPoint, SustainBlock, у програмному рішенні не публікується інформація про ділові відносини між зареєстрованими компаніями. Окремі компанії можуть переглядати лише запити, які вони надіслали своїм прямим клієнтам або отримали від прямих постачальників. Ідентичність решти ланцюга поставок залишається прихованою.

Я щиро запрошую вас приєднатися до нашої постійно зростаючої екосистеми з 55 000 компаній по всьому світу, щоб співпрацювати по всьому ланцюжку поставок, підвищувати прозорість та довіру, створювати спільну цінність та використовувати передові технології для забезпечення кругового, стійкого світу для майбутніх поколінь .

Спочатку ця публікація була опублікована за адресою https://www.linkedin.com/pulse/from-ownership-usership-new-business-models-circular-economy-walden/.

Joerg Walden люб’язно дозволив нам перекласти і опублікувати цю статтю.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: