Набір ResearchKit від Apple може бути набагато цікавішим за The Watch

Проведення клінічних досліджень є нестабільною справою. Мій колега вигадливо називає це науковою еквівалентністю пастухових котів, враховуючи майже неможливу спробу задовольнити цілі різноманітних зацікавлених сторін. Проте, як би це не було складним завданням, є щось принципово і більш глибоке недоліки в тому, як ми зараз проводимо клінічні дослідження, а саме сам процес. І в основі цього – дані.

Одним з найбільш фундаментальних способів зрозуміти появу, прогресування, проліферацію та (при влучному введенні) регресію будь-якої патології є дані. Якісні дані. Великі дані. Однак збір таких даних, навіть під час найбільш добре проведеного клінічного дослідження, може бути нездоланним викликом. Причини цього пов’язані з такими проблемами, як час доступу до пацієнта, наша здатність ретельно, прискіпливо та послідовно збирати дані протягом досить тривалих періодів часу (з найкоротшими можливими інтервалами між подальшими обстеженнями), а також непомірні та дедалі непомірні витрати, пов’язані з таким процесом збору даних. Інакше кажучи, перспектива проведення клінічних досліджень у сучасному форматі не є стійкою.

Саме тому я вважаю нещодавно представлений Apple ResearchKit більш цікавим та потенційно набагато впливовішим для суспільства, ніж однойменний годинник компанії.

Можливо, ви не надто роздумували над цим питанням, однак, незліченна кількість людей у всьому світі, як у розвинутих, так і в країнах, що розвиваються, несуть у кишенях те, що я називаю «прихованими лабораторіями» – свої айфони (по суті, архетипний смартфон). Завдяки властивим апаратним та програмним атрибутам, таким як акселерометр, альтиметр, одометр, крокомір, інклінометр, камера, GPS, гіроскоп, мультисенсорний дисплей HD – не кажучи вже про потужні можливості обробки комп’ютера – iPhone – це лише кілька рядків коду не функціонує також як потужний інструмент медичної діагностики та клінічних даних. А ResearchKit від Apple – це саме та платформа, яка потенційно може перетворити цю приховану лабораторію на повноцінну та відкрити нову еру в нашому розумінні хвороб.

ResearchKit – це фреймворк iOS, який дозволяє дослідникам з усього світу легко розробляти додатки (програми), які можна використовувати для підтримки та збільшення клінічних досліджень. Крім того, його також можна використовувати для розробки програм, що покращують відповідність пацієнта, доставляють важливі повідомлення або нагадування пацієнтам, які беруть участь у клінічних дослідженнях, допомагають у наборі відповідних пацієнтів для нових клінічних досліджень (тим самим збільшуючи обсяг вибірки та перетин бази даних у даному дослідженні), поділитися результатами дослідження з пацієнтами та багато іншого.

Розглянемо, наприклад, гіпотетичне застосування, яке може відстежувати внутрішньоочний тиск пацієнта (ВГД), підвищення якого пов’язане з розвитком та / або прогресуванням глаукоми – зору, що загрожує стану очей. На сьогоднішній день наша можливість збирати дані ВГД після хірургічного втручання або спільно з управлінням будинком за допомогою місцевих очних крапель була обмежена кабінетом офтальмолога з інтервалами від днів, тижнів і – частіше – до місяців між ними подальші візити. Тепер подумайте, чи кожен пацієнт з глаукомою, незалежно від призначеної схеми лікування, щоденно або навіть щогодини вимірюється за своїм ВГД під час клінічного дослідження за допомогою домашнього пристрою, який автоматично подає спеціальний додаток для iPhone (якщо не iPhone). Тепер давайте зробимо цей крок далі і порівняємо рівні ВГД з фізичною активністю або сидячим способом життя (використовуючи фонові дані з функціоналу крокоміра, щоб назвати один приклад).

Інакше кажучи, такі інструменти, як гіпотетичний клінічний додаток для ВГД, який я щойно описав, могли б допомогти нам досягти нової уявлення про причинність та кореляцію патологій з безліччю інших параметрів; і, можливо, допоможе нам розробити більш ефективні методи лікування або пристрої для доставки додому, щоб покращити стан пацієнтів. Крім того, це також може допомогти розповсюдженню точних діагностичних приладів у сільських районах, що може полегшити тяжке становище незахищених верств населення без належного доступу до сучасних діагностичних установ у розумному географічному радіусі.

Рішення Apple запропонувати ResearchKit як програмне забезпечення з відкритим кодом (тобто програмний код, який надається у вільному доступі; і може бути перерозподілений та модифікований) – відхилення від звичайно закритої екосистеми компанії – також слід похвалити, оскільки це стимулюватиме подальшу співпрацю серед дослідників. Той факт, що Apple не отримає доступ до жодної з цих даних (безсумнівно, для забезпечення дотримання строгого правила конфіденційності HIPAA) – це також те, що слід вітати, враховуючи, що такі рішення, як, у якому дослідженні брати участь і які або скільки даних частка, зрештою, повинна залишатися надійно в руках пацієнта.

ResearchKit – це платформа. І його кінцевий успіх чи загибель залежатиме в значній мірі від здатності медичного співтовариства вийти за рамки нинішніх рамок та розумових моделей. Якщо кілька прикладів додатків, які були представлені в основній доповіді понеділка, таких як GlucoSuccess, Cardio, mPower та інші, є якимось свідченням, ResearchKit має можливість зробити революцію в галузі охорони здоров’я. І зараз справа за медичною спільнотою – взяти цю рукавицю та здійснити її.

Спочатку ця публікація була опублікована за адресою https://www.linkedin.com/pulse/apples-researchkit-may-far-more-interesting-than-watch-kfir-azoulay/.

Kfir Azoulay люб’язно дозволив нам перекласти і опублікувати цю статтю.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: