Не китайські інвестиції повинні турбувати Європу, а китайські інновації

Ця стаття є перекладом моєї думки в бельгійській економічній газеті “De Tijd”, а також з’явилася в інтернет-газеті EUobserver.

Починаючи з декількох років Китай все більше інвестує в Європу. У 2016 році китайські компанії інвестували в ЄС 35 мільярдів євро. Часто ці інвестиції спрямовуються у розвинені виробничі сектори або призначені для придбання певних технологій. Боячись втратити деякі коронні коштовності європейської економіки, ЄС готує заходи, щоб зупинити цю тенденцію. Але, можливо, Європі не слід надто турбуватися з цього приводу. Зрештою, вже настає наступна хвиля: китайські інновації та технології, які підкорять світ. Тільки цього тижня Європа розпочала ініціативи, які є симптоматичними та є реакцією на китайську загрозу. Європа вирішила створити союз серед деяких провідних європейських компаній, щоб повернути втрачені позиції китайським виробникам акумуляторів для електромобілів. І оскільки китайські швидкісні поїзди та їх технології продаються по всьому світу, французькі Alstom та німецькі Siemens створили коаліцію проти китайської CRRC, яка нещодавно виграла кілька проектів у Європі.

Інноваційна політика

Протягом декількох років Китай застосовує політику, орієнтовану на масове підприємництво та інновації. Зараз традиційні сектори, які стимулювали економічне зростання, стали слабшими, тенденція посилюється дедалі дорожчою китайською робочою силою, китайський уряд сподівається, що приватний сектор та інновації стануть новими рушіями економіки. Як і стільки тенденцій у Китаї, великий уряд є рушійною силою цього. І це може просто спрацювати. Китай має 800 мільйонів робочої сили, серед яких 170 мільйонів отримали вищу освіту або мають високі професійні навички. Додайте сюди величезну кількість китайських студентів, які навчалися за кордоном, і повертаються зараз у дедалі більшій кількості додому, і можна зрозуміти, що Китай має критичну масу інновацій та підприємницького духу.

Наслідки цієї політики стають все більш очевидними. У 2016 році китайська корпорація ZTE випередила свого суперника Huawei Technologies як найбільшого представника міжнародних патентних заявок. Минулого року китайські компанії витратили на НДДКР у чотирнадцять разів більше грошей, ніж у 2000 році. Тільки американські компанії витрачають більше коштів на НДДКР. Крім того, в Китаї проживає процвітаюча стартап-сцена, яка має безліч венчурного капіталу та гарячих грошей. У 2016 році китайські VC-фонди потроїли свій бюджет до 320 мільярдів євро. Вони відповідають за 25% глобальних інвестицій у ВК.

Незважаючи на ранні етапи китайських інновацій, є кілька історій успіху, які служать прикладами, на які слід дивитись. Подібно до того, як західних підприємців надихають історії Стіва Джобса або Білла Гейтса, які заснували у своїх гаражах, відповідно, Apple і Microsoft, кожен китаєць знає історію про Джека Ма, який заснував Alibaba у своїй маленькій квартирі. У Китаї він справжня суперзірка і перший справжній китайський інтернет-підприємець. Він не тільки є джерелом натхнення для покоління молодих та амбітних підприємців, котрі все менше і менше дбають про роботу в західній багатонаціональній компанії, він також відомий як китайський Стів Джобс завдяки своїм фантазійним ідеям.

Інтернет-сектор

Особливо в Інтернет-секторі китайські інновації залишають свій світовий слід. Китайське суспільство вже набагато цифровізованіше західних аналогів, але в наш час просто неможливо жити без смартфона в Китаї. Тільки минулого року в Китаї було продано 467 мільйонів смартфонів, а активних користувачів Інтернету понад 730 мільйонів. Китайський ринок електронної комерції просто гігантський і прогнозується в 2020 році більшим, ніж США, Великобританія, Японія, Франція та Німеччина разом узятих. WeChat з його 900 мільйонами користувачів є абсолютним дивом китайської технології. Це одна платформа для спілкування, маркетингу, платежів та електронної комерції. Все в одному і зроблено в Китаї. Китайські технологічні компанії також завойовують світ новими продуктами та послугами вищої якості. Baidu, Alibaba, Tencent та Xiaomi входять до десятки найбільших інтернет-та технологічних компаній у всьому світі. Але троє з них увійшли до цього рейтингу лише з 2013 року. У 2014 році Xiaomi була найціннішим у світі технологічним стартапом. Силіконова долина все більше і більше дивиться на Китай, якщо інновації та підприємництво йдуть рука об руку. Особлива увага приділяється Шеньчженю з його 30 000 технологічних компаній, які разом оцінюються в понад 200 мільярдів євро.

Міжнародний вплив

Ця еволюція також починає залишати свій слід на міжнародному рівні. Раніше глобально розширювалися лише великі (державні компанії), але зараз формується друга хвиля інтернаціоналізації. Автобуси від BYD, світового лідера в галузі електромобілів, вже їздять по центру Лондона. Третина всіх єдинорогів зараз походить з Китаю. Амбіційні китайські стартапи починають розширюватися на міжнародному рівні з самого початку, що вже починає бути успішним. Поряд з такими відомими іменами, як Xiaomi, Mobike або DJI, є Musical.ly – зі своїми 100 мільйонами користувачів по всьому світу – одним із тих стартапів, які з самого початку стають глобальними, і саме тому їх називають мікронаціональними корпораціями.

Очевидно, що Китай знову трансформується, і що наступна хвиля інновацій та приватного підприємництва буде хвилею майбутнього з величезними глобальними наслідками. #ChinaGlobalDisruptor #HoemaakikhetChina

Спочатку ця публікація була опублікована за адресою https://www.linkedin.com/pulse/its-chinese-investments-should-worry-europe-innovation-sven-agten/.

Sven Agten люб’язно дозволив нам перекласти і опублікувати цю статтю.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: