У зародковому стані? Наскільки цифровими є німецькі бізнес-моделі?

Біджу к. потен

Цифрові бізнес-моделі німецької економіки лише посередні на міжнародному рівні. Не дивно, що американські компанії домінують.

У першій частині своєї серії щорічного звіту Експертної комісії з досліджень та інновацій (EFI) за 2016 рік я представив свою оцінку інноваційного потенціалу МСП та робототехніки в Німеччині. Сьогодні я зосереджуюсь на бізнес-моделях цифрової економіки.

Середнє замість інновацій

EFI засвідчує німецьку економіку в кращому міжнародному посередництві в її діяльності з оцифрування – руйнівне твердження, оскільки основне повідомлення чітке: велика частина організацій, створення цінності яких базується на ІТ-підтримуваних бізнес-процесах, активно не формують цифрові зміни або тільки на інтенсивність нижнього рівня.

Не дивно, що американські компанії домінують у світовій цифровій економіці. Але динамізм Інтернет-економіки також заслуговує на увагу. GAFA, тобто Google, Apple, Facebook та Amazon, демонструють швидку швидкість, з якою давні бізнес-процеси можуть бути розроблені цифровим способом (а частки зареєстрованих учасників ринку скорочуються). З іншого боку, вони показують, як поточний технічний (ІТ) потенціал може бути реалізований у нових, раніше невідомих моделях створення вартості. Цю картину підтверджують наступні цифри: Ринкова капіталізація американських компаній у цифровій економіці у 2015 році становила 1159 мільярдів євро, що в 15 разів перевищує всю інтернет-економіку Німеччини (34 мільярди євро) та Південної Кореї (36 мільярдів євро) ) та Швеції (3 млрд. євро) разом. Можна сказати, що лише ринкова капіталізація Google перевищує ринок усіх німецьких компаній у цифровій економіці!

Єдиний напрямок бізнесу, в якому німецька економіка демонструє сильні сторони, – це розробка вбудованого програмного забезпечення. Однак у випадку послуг, керованих даними, та бізнес-моделей, він все одно повинен досягти значних успіхів. Бізнес-потенціал програмного забезпечення та технологій, що базуються на Інтернеті, таких як хмарні обчислення та великі дані, переважно задіюється стартапами. На відміну від цього, сформовані гравці, схоже, ще не повністю зрозуміли загрозу для своїх бізнес-моделей. Наприклад, великими даними користуються лише сім відсотків МСП та 27 відсотків великих компаній.

Рекомендації efi

Підтримка компаній у розвитку нового потенціалу створення вартості в Інтернет-економіці

Підтримка в реструктуризації секторів, яким загрожують зривні інновації (наприклад, страхування, банки та енергетичні компанії)

Розробка систематичної стратегії для розвитку нових компетенцій, яка базується не на галузях застосування, а на неадекватних ключових навичках (наприклад, у створенні програмного забезпечення, пов’язаного з Інтернетом, і в розробці цифрових бізнес-моделей)

Переміщення фокусу науково-дослідної та інноваційної політики в сторону від захисту усталених та створення нових секторів

Для реалізації цих рекомендацій, серед іншого, має відбутися адаптація системи освіти та навчання. Особливо це стосується клієнтів обчислювальної техніки та цифрових технологій. Це стимулює заснування стартапів – для чого, однак, передумови повинні значно покращитися. Це включає усунення бар’єрів та недоліки розташування, ключовими словами тут є фінансування та регулювання венчурного капіталу. Крім того, слід уникати поспішних суджень щодо руйнівних бізнес-моделей.

У наступній частині моєї серії про все, що пов’язано зі звітом EFI, я висвітлю тему електронного уряду.

Джерело зображення: Shutterstock

Спочатку ця публікація була опублікована за адресою https://www.linkedin.com/pulse/den-kinderschuhen-wie-digital-sind-deutsche-biju-pothen/.

Biju Pothen люб’язно дозволив нам перекласти і опублікувати цю статтю.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: