Як уникнути демонізації ангельських інвесторів

Хто такі ранні інвестори в стартап proptech? Зазвичай ми називаємо їх «ангелами-інвесторами», оскільки від них очікується бачити засновників у найгрубіші та найризикованіші часи – на самому початку. Але …

… ангельські інвестори, підтримка яких може бути життєво необхідною для стартапів на ранніх стадіях, може виявитись руйнівним кошмаром, що спричиняє розбіжності серед засновників та створює небезпеку для бізнесу.

Перш за все, що таке стартап? Жодна з новостворених компаній не є стартапом, або, як Пол Грем сказав «Стартап = Зростання», отже, інвестори в стартапи повинні інвестувати у зростання.

Технологічні стартапи – це популярні цілі раннього інвестування, однак, крім більш загальних ризиків запуску, технологічні стартапи стикаються з деякими специфічними ризиками, такими як:

Швидко змінюються технології та продукти, які можуть швидко застаріти;

Дефіцит управлінського, технічного, наукового, дослідницького та маркетингового персоналу з відповідною підготовкою;

Можливість судових позовів, пов’язаних з патентами та інтелектуальною власністю;

Швидко змінюються настрої та уподобання інвесторів щодо інвестицій у технологічний сектор (які, як правило, сприймаються як ризиковані); і

Вплив державного регулювання, що робить ці компанії сприйнятливими до змін державної політики та затримок або збоїв у забезпеченні схвалення регуляторних органів.

Будь-який стартап вимагає зростання капіталу. Чому засновники стартапів залучають ангелів-інвесторів, а не йдуть на венчурні капіталісти чи корпорації?

Зазвичай засновники вважають себе “недостатньо високим, щоб їздити” на структурованих транспортних засобах, і, як правило, їм бракує впевненості в тому, що їх можна “інвестувати”.

Засновники очікують, що інвестори-ангели люблять свою справу так само, як і вони, і тут це помиляється.

Отже, ось кілька порад засновникам про те, як побудувати здорові стосунки з інвесторами-ангелами (якщо вони не можуть уникнути прийняття ангела на борт):

Засновуйте свої стосунки на довірі, а не на любові.

Чітко повідомте про свої цілі та визначте пріоритети своїх стандартів.

Завжди пам’ятайте, що ваш стандарт – спочатку обслуговувати клієнтів, а потім інвесторів.

Ви відповідаєте за стратегічні рішення, ваш ангел може порадити, але не правити.

Давайте детальніше розглянемо кожен із них.

1 Хоча іноді ділове партнерство порівнюють із шлюбом, воно ніколи не повинно будуватися на любові, а лише на довірі.

Можна стверджувати, що довіра є більшим досягненням, ніж бути коханою.

Довіра будується тоді, коли хтось вразливий і нею не користуються. Коли з’являється недовіра, любов згасає – так само діє клей, який змушує організацію працювати разом, тому бережіть це своїм життям.

У будь-яких відносинах з інвестором та стартапом важлива довіра, але у випадку з ангелами це єдине, на що засновники можуть розраховувати. Оскільки у інших типів інвесторів цілі декларовані та зрозумілі: венчурні капіталісти зацікавлені у швидкому зростанні та швидкому виході, тому, коли вони бачать можливість виходу, швидше за все. Стратегічні інвестори в основному зацікавлені в розробці продуктів, і якщо вони прагнуть придбати стартап в довгостроковій перспективі, це повинно бути чітким та узгодженим із засновниками з самого початку.

Тому, незважаючи на те, що довіра має першорядне значення, інші фактори попередньо регулюються, а засновники менш вразливі до потенційних перепадів настрою інвестора. Але у ангелів-інвесторів вразливість значно вища.

Запитати ангелів, чому вони інвестують у стартапи, – це те саме, що запитати, чому люди одружуються.

Діапазон можливих відповідей нескінченний: можливо, це так само просто, як шукати повернення, або прославитись, або почувати себе добре, ставши частиною чогось великого, або доказуючи щось комусь … Засновники можуть ніколи не дізнатися справжню причину, вони можуть ‘ Не допомагаю, але довіряю лише ангелу.

2 Іноді, домовляючись з інвестором-ангелом, ви змушені зменшити цілі та відмовитись від своїх стандартів. Якщо ви приймаєте це лише один раз, ви програли – як і в будь-яких стосунках, ваша поведінка є сигналом для вашого інвестора про ваші заслуги та принципи, і вони будуть застосовувати ту саму тактику раз за разом.

Навіть коли ви стикаєтесь із гіршим дном або касовим розривом, робіть все можливе, щоб врятувати свою компанію і продовжувати рухатись, але ніколи не жертвуйте своїми стандартами.

Як і у спорті, якщо ви встановлюєте високі стандарти, ви будете працювати над їх досягненням, але як тільки ви знизите свої стандарти, ви ніколи не повернетесь до того рівня, який ви сьогодні. Зниження ваших стандартів – це спосіб завдати непоправної шкоди вашому життю.

3 Завжди пам’ятайте, що ви обслуговуєте своїх зацікавлених сторін, а потім своїх акціонерів.

Якщо ваші ділові партнери хочуть правити, а не служити – ви не в хорошій компанії.

Зробити ваших клієнтів добре почуттям – це кінцева мета, якщо вони щасливі, то надходять прибутки, і акціонери теж повинні бути щасливі.

4 Утримуйте осіб, які не засновників, від основних стратегічних рішень, захищаючи свої права ухвалення рішень відповідним законодавчим положенням (суттєвим порогом маркування рішень або привілейованим акційним фондом) у угоді про акціонери. Якщо у вас немає угоди з акціонерами – отримайте її перед тим, як робити якийсь значний внесок, інвестиції чи угоди. Важливо зазначити, що ви все ще не захищені від слабкості або нечесної гри вашого співзасновника, але сильні законодавчі положення все одно надають вам сили під час переговорів.

Коротше, остерігайтеся ангельських інвесторів, які вважають їх співзасновниками, оскільки вони, швидше за все, поставлять власні інтереси над інтересами вашої компанії.

Найбільш руйнівно для бізнесу, коли інвестори-ангели намагаються здійснити свою приховану мрію стати засновником стартапів, фактично не ризикуючи засновником, не вдаючись до “все-в-цілі”, бажаючи скористатися перевагами довгострокового зобов’язання без зобов’язань, намагаючись зробити це за рахунок засновника.

Джо Краус, інвестиційний партнер Google Ventures, зазначив, що його найбільшою помилкою як ангела було “поставити себе на місце засновника і уявити, що він би зробив з бізнесом, замість того, щоб дивитись з точки зору засновника”.

Інша справа, яку роблять інвестори-ангели, – це надання поради, хоча те, що вони консультують, не входить до сфери їхньої компетенції. Хоча вони мають на увазі добре, було б набагато корисніше, якби вони просто сказали: “Не знаю”.

Їх важко звинуватити, однак, імпотенція – це назавжди пристрасть-заздрість. Обов’язок засновників – стояти на землі і рятувати ангелів від спокуси стати руйнівною силою для їхнього власного блага і для блага стартапу.

Спочатку ця публікація була опублікована за адресою https://www.linkedin.com/pulse/how-avoid-demonization-angel-investors-ivan-nokhrin/.

Ivan Nokhrin люб’язно дозволив нам перекласти і опублікувати цю статтю.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: