Радість і смуток прийняття рішень

З урахуванням усіх наявних даних може здатися, що процес прийняття рішень досить простий, майже приємний. Але здатність приймати правильні рішення не повністю ґрунтується на читанні цифр. Навпаки, інтуїтивно, ми, горді творці програм для аналізу даних, хочемо вигукнути всіх людей, які витрачають трохи часу на налаштування своїх інстинктів.

Террі Пратчетт сказав, що “правда може бути там, але брехня всередині вашої голови”, і частіше за все ми чекаємо істини з нашими власними упередженнями. Навіть з правильних даних легко дійти до хибних висновків, коли висновок є бажаним. Однією з найпоширеніших когнітивних упереджень є упередженість підтвердження, коли ми знаходимо спосіб (як правило, несвідомо), як зігнути дані, щоб краще відповідати нашим потребам і потребам. Ми всі схильні підтверджувати свої уявлення, переоцінювати деяку інформацію над іншими (евристична доступність), стрибати і відчувати надмірну захищеність щодо наших раніше прийнятих рішень (упередження, що підтримує вибір). Ми хотіли б думати, що ми можемо усунути ці помилки, створивши правильний інструмент, з чітко сформульованою інформацією, яка візуалізується в контексті. І, сподіваємось, ми можемо. Але велика частина роботи все ще перебуває в руках людини, яка приймає рішення.

То чому б не залишити рішення лише на цифрах? Напевно, вони не можуть бути упередженими. Але вони також пропускають щось дуже важливе, відчуття в наших кишках. Тільки людина може ризикувати, і тим не менше розраховані ризики є ризиками. У нас є такий шматочок, який переносить речі від досить хороших до надзвичайних. Ми хотіли б похвалити всіх експертів, які ризикують і роблять останній крок у процесі прийняття рішень. Вони цього заслуговують. І якщо ми можемо полегшити їх, наша місія завершена.

За натхненною розмовою про значення стрибка віри дивіться: http://www.ted.com/talks/sebastian_wernicke_how_to_use_data_to_make_a_hit_tv_show#t-731500

І якщо ви хочете бути в курсі найпоширеніших упереджень, перевірте цей список: http://www.businessinsider.com/cognitive-biases-that-affect-decisions-2015-8

Спочатку ця публікація була опублікована за адресою https://www.linkedin.com/pulse/joys-sorrows-making-decisions-ondrej-tomas/.

Ondrej Tomas люб’язно дозволив нам перекласти і опублікувати цю статтю.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: